kwiatowapokusa.pl

Blog dla miłośników kwiatów, ogrodu i pielęgnacji roślin.

DomOgród

Jakie zdrowe kwiaty doniczkowe w domu warto mieć?

Jakie zdrowe kwiaty doniczkowe w domu warto mieć?

Kwiaty w doniczce wyglądają wspaniale. Dodatkowo pełnią także zdrowotną funkcję, a mianowicie oczyszczają powietrze. Wybierając odpowiednie gatunki roślin doniczkowych, można nie tylko poprawić samopoczucie domowników, ale także mieć więcej energii. Jakie zdrowe kwiaty doniczkowe w domu dobrze mieć?

Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu

Rośliny oczyszczają i nawilżają powietrze. Dzięki temu osoby przebywające w takich pomieszczeniach mają zdecydowanie więcej pozytywnej energii. Rośliny przyczyniają się do tego, że lepiej się oddycha. Niwelują szkodliwe czynniki zewnętrzne wpływające negatywnie na zdrowie i oczyszczają z zanieczyszczeń. Takimi roślinami są między innymi anturium, daktylowiec niski czy aloes. Te i inne rośliny dostarczają mnóstwo tlenu i świetnie nadają się do pomieszczeń, w których przebywa większa ilość osób. Można je ustawić nie tylko w domu, ale także w salach konferencyjnych czy w szkołach. Oczywiście kwiaty doniczkowe należy dobrać do pomieszczenia ze względu na ilość światła, jaka dociera na parapet czy komodę, na której stoi doniczka.

Kwiaty doniczkowe i zapach w domu

Kwiaty są nie tylko doskonałymi roślinami oczyszczającymi powietrze, ale także pięknie pachną. Zapachy pozytywnie stymulują zmysły i znakomicie wpływają na poprawę samopoczucia. Oczywiście nie muszą to być jedynie kwiaty kwitnące, bo również łodygi, liście czy korzenie wydzielają substancje zapachowe. Wśród takich roślin można wyróżnić pelargonię, jaśmin czy gardenię. Również różnego rodzaju drzewka cytrusowe pomagają się zrelaksować i uspokoić. Można także znacząco poprawić koncentrację, a więc takie rośliny idealnie nadają się do gabinetu. Wiele gatunków kwiatów doniczkowych jonizuje powietrze, a więc nawilża je i oczyszcza. To wszystko wpływa pozytywnie na układ nerwowy i nastraja optymistycznie do życia.

Kwiat juncus w domu

Jeśli ktoś szuka pozytywnie wpływających na zdrowie kwiatów, a zarazem pięknie wyglądających, to warto zwrócić uwagę na sit rozpierzchły, czyli juncus effusus. Jest to efektowna roślina, która tworzy poskręcane, gładkie, a zarazem błyszczące pędy. Rozrastają się one na boki i w górę, a na zimę brunatnieją. Jest to roślina, która kwitnie latem i wygląda niezwykle okazale. Roślina nie jest bardzo wymagająca, ale wymaga słonecznego stanowiska i żyznej gleby. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Wiele osób do tej rośliny wybiera zabawne doniczki, które imitują głowę, a kwiat przypomina rozpierzchłą czuprynę. Juncus doskonale oczyszcza powietrze.

Bananowiec kwiat w domu

Szukając zdrowych, a zarazem egzotycznych kwiatów doniczkowych, warto zwrócić uwagę na bananowca, czyli banana zwyczajnego. W dobrych warunkach można nawet uzyskać owoce z tego kwiatka, choć zdarza się to dość rzadko. Należy pamiętać, że roślina może dorastać nawet do 2 metrów wysokości, a więc wymaga sporo miejsca, a jest tu mowa o bananowcu karłowatym. Kwiat nie lubi dużego słońca, ale stanowisko nie może być zacienione. Z pewnością taka roślina będzie ozdobą każdego mieszkania, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie.

Udostępnij