Jeśli ktoś uprawia różne rośliny w domu, to jest mu potrzebny między innymi nawóz do kwiatów kwitnących. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o tym, aby dobrać preparat do konkretnego gatunku, jego potrzeb glebowych. Istotne jest użycie odpowiedniej dawki i we właściwym czasie. Niektóre rośliny wręcz nie mogą być nawożone, za świetny przykład posłużą kwiaty owadożerne. Warto wobec tego dowiedzieć się nieco więcej o doborze nawozów do roślin doniczkowych, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Potrzebują one odżywiania do prawidłowego wzrostu i odporności na różne schorzenia, szkodniki.
W poszukiwaniu odpowiedniego nawozu do roślin
Mogłoby się wydawać, że wybór nawozu do roślin doniczkowych jest czymś niezwykle prostym, ale w praktyce bywa z tym jest różnie. Oczywiście jeśli ktoś nie ma żadnej wiedzy w tym zakresie, to może ją uzupełnić lub pójść na skróty i skorzystać z fachowego doradztwa doświadczonego personelu w sklepie ogrodniczym. Jeśli jednak ktoś chce uprawiać różne rośliny, to warto dowiedzieć się nieco więcej o ich prawidłowej pielęgnacji, potrzebach i wymaganiach. Wyróżnia się wiele rodzajów nawozów, mają one odmienne składy i przeznaczenie. Istotne będzie dokładne zapoznanie się z listą składników, informacją dotyczącą procentowej zawartości poszczególnych mikroelementów, aminokwasów, witamin, cukru po roślinach, wypełniaczy i stabilizatorów.
Jaki wybrać nawóz do kwiatów doniczkowych?
W przypadku roślin ozdobnych, które mają zielone liście, istotne będzie dostarczenie im sporej ilości azotu. Z kolei roślinność kwitnąca potrzebuje więcej fosforu, podobnie jest z młodymi sadzonkami. Można bazować na nawozach uniwersalnych, czyli NPK, który mogą być stosowane w przypadku każdej rośliny doniczkowej. Warto zmieniać co jakiś czas preparaty, sięgać także po nawozy uzupełniające. Istotne będzie dostarczanie roślinom różnych składników pokarmowych, czyli rozmaitych minerałów. Jeśli wystąpi deficyt jakiegoś składnika, to niestety zaczną pojawiać się rozmaite problemy typu żółknięcie liści, ich usychanie, zniekształcanie itd.
Naturalne czy statyczne?
W sprzedaży znajdują się nawozy do roślin doniczkowych zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Te drugie mogą zawierać składniki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Mają one postać obornika, kompostu, mączki kostnej. W przypadku nawozów naturalnych zdecydowanie trudniej o ich przedawkowanie. Trzeba liczyć się jednak z wolniejszym wchłanianiem substancji pokarmowych. Konieczne będzie również uzbrojenie się w cierpliwość, bo efekty nie pojawią się od razu. Trzeba regularnie stosować tego typu środki, ich zadaniem jest poprawienie struktury gleby i wzbogacenie mikroflory. Z kolei nawozy syntetyczne mają formę skoncentrowaną. Zawierają sporo minerałów, najczęściej też amoniak. Składniki w tego typu nawozach są bardzo szybko przyswajane przez rośliny, wystarczą niewielkie ilości. Nie trzeba również czekać długo na uzyskanie pożądanych rezultatów. Jeśli ktoś oczekuje błyskawicznego działania, chce uratować marniejącą roślinę, to najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po syntetyczny nawóz.