kwiatowapokusa.pl

Blog dla miłośników kwiatów, ogrodu i pielęgnacji roślin.

Ogród

Pomysły na to, jak zrobić skalniak z kwiatami

Pomysły na to, jak zrobić skalniak z kwiatami

jak zrobic skalniak z kwiatami

Jeśli ktoś ma trochę miejsca w ogrodzie, to warto pomyśleć o stworzeniu efektownego skalniaka. Nie musi być duży, aby cieszyć oczy każdego dnia. Będzie to bardzo oryginalny element w przydomowym ogrodzie, wystarczy umiejętnie poukładać rozmaite kamienie i posadzić rośliny w celu uzyskania pożądanego efektu. W przypadku tworzenia skalniaka jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia. Jeśli ktoś jest kreatywny, to stworzy małe dzieło sztuki w ogrodzie. Przy braku pomysłu zawsze można inspirować się zdjęciami dostępnymi w czasopismach ogrodniczych i na rozmaitych stronach internetowych.

Jak zrobić skalniak z kwiatami?

Przed przystąpieniem do robienia skalniaka należy sporządzić projekt, dopasować jego wielkość, wybrać dokładną lokalizację. Teren musi zostać wysprzątany i utwardzony. W pierwszej kolejności kładzie się kamienie, układa z nich pożądaną konstrukcję. Do wnętrza skalniaka wsypuje się ziemię, która będzie służyła jako podłoże dla roślin. Po usypianiu wzniesienia można obłożyć je kamieniami. Istotne będzie także podlewanie ziemi przez kilka dni, aby osiadła, dopiero potem przystępuje się do posadzenia roślin. Pamiętać należy o tym, aby do budowy skalniaka używać zawsze twardych kamieni, odpornych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Świetnie sprawdzają się kamienie polne, można też sięgnąć po skały piaskowe. Przy tworzeniu konstrukcji należy układać kamienie od największego do najmniejszego.

Jakie wybrać kwiaty na skalniak?

Na skalniaku nie może zabraknąć oczywiście roślinności. Pojawia się jednak pytanie, co posadzić. Istotne będzie dobranie roślin zgodnie z ich wymaganiami glebowymi. Jeśli skalniak ma wyglądać efektownie przez cały rok, to należy zdecydować się na rośliny zimozielone. Niewielkie wymagania glebowe mają chabry, macierzanki, dąbrówki, rozchodniki, wilczomlecze. Istotne przy wyborze będzie zwrócenie uwagi na lokalizację skalniaka, jego usytuowanie względem stron świata. W przypadku strony południowej najlepiej nadają się rośliny światłolubne i ciepłolubne.

Pomysł na skalniak w ogrodzie

Skalniak to nie tylko kamienie i kwiaty, można też przyozdobić go rozmaitymi dekoracjami. Warto jednak zadbać o spójność stylistyczną, aby wszystkie elementy do siebie pasowały. Najlepiej będzie trzymać się ogrodowej aranżacji. Wspaniale prezentują się rabaty skalne. W tym celu należy ułożyć kamienie mające różne rozmiary i obsadzić ja roślinami. Jako wypełnienie świetnie nadają się pokruszone skały, można również użyć grysu lub żwiru. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się ogrody azjatyckie, czyli chińskie i japońskie. Kluczowe staje się, aby stworzyć kompozycje w taki sposób, aby wyglądały na stworzone przez naturę. Ciekawy efekt uzyska się także za pomocą suchego murka obsadzonego rozmaitymi roślinami. Pomocne będą kamienie ciosane i łamane oraz łupki. Jak widać, opcji do wyboru jest wiele i nie trzeba ograniczać się wyłącznie do klasycznych rozwiązań. Warto eksperymentować w swoim ogrodzie.

Udostępnij