kwiatowapokusa.pl

Blog dla miłośników kwiatów, ogrodu i pielęgnacji roślin.

DomOgród

Uważaj na trujące kwiaty ogrodowe i domowe

Uważaj na trujące kwiaty ogrodowe i domowe

Rośliny stanowią piękną ozdobę w ogrodach i domach, ale niestety niektóre z nich mogą być toksyczne dla zwierząt i ludzi. Należy być tego świadomym, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem. Oczywiście jeśli ktoś nie będzie spożywał rośliny, to nie stanowi ona dla niego zagrożenia. Może jednak dojść do połknięcia kawałka przez dziecko lub zwierzę domowe. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście nieotaczanie się roślinami, które są powszechnie uznawane za trujące.

Jakie są trujące kwiaty ogrodowe?

Niektóre rośliny pomimo swoich walorów estetycznych mogą być bardzo szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Świetnym przykładem będzie popularny bluszcz, bardzo chętnie widziany w przydomowych ogrodach ze względu na łatwą uprawę, niewielkie wymagania glebowe. Posiada on jednak silne właściwości trujące, a najwięcej szkodliwych substancji znajduje się w jagodach bluszczu. Powojniki także są bardzo toksyczne, ich kwiaty, owoce i liście. Często widziany w ogrodach cis to kolejna piękna roślina, którą można się zatruć. Wszystkie jego części po spożyciu stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Do trujących roślin ogrodowych zaliczyć można także trzmielinę, ostrokrzew, rącznik, tojad, akubę, kruszynę. Toksyczne będą także kwiaty, czyli konwalie, hiacynty, piwonie, naparstnice, przebiśniegi.

Uwaga na trujące kwiaty dla kotów!

Wiele kotów ma tendencję do podgryzania roślin, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność przy ich wyborze. Niektóre kwiaty mogą być wręcz trujące dla czworonogów, więc lepiej z nich zrezygnować lub przenieść do pomieszczenia, w którym pupil nie przebywa. Jeśli ktoś spożyje azalię lub kliwię, to niestety jego życie może być zagrożone. Wystrzegać należy się także lili i oleandrów. W przypadku niektórych roślin nie skończy się na biegunce i wymiotach, inne zaburzą rytm i pracę serca. Nie wolno tego bagatelizować, jeśli ktoś nie chce wyrządzić krzywdy swojemu pupilowi. Wystarczy chwila nieuwagi, aby kot połknął nawet niewielki kawałek rośliny, a przyczyni się to przykładowo do niewydolności jego nerek. Toksyczne dla kotów są także aloes, bluszcz, fikus, skrzydłokwiat, alokazja, monstera, cyklamen.

Czy znasz trujące kwiaty domowe?

Anturium to popularna roślina domowa ze względu na piękne kwiatostany i duże liście. Warto jednak wiedzieć, że często wystarczy dotknąć jej, aby na skórze wystąpiła wysypka. Ciekawie prezentują się także datury, czyli rośliny mające kwiaty przypominające trąbki. Niestety są one bardzo toksyczne. Jeśli dojdzie do ich spożycia, to pojawią się objawy w postaci palpitacji serca, konwulsji, halucynacji. Można zapaść w śpiączkę, w skrajnych przypadkach utracić życie. Filodendron to kolejny przykład niebezpiecznej rośliny. Ma wiele uczulających substancji w sobie, więc nawet jego dotykanie staje się źródłem problemów. Kontakt skóry z sokiem rośliny to prosta droga do bolesnego podrażnienia. Popularna na święta Gwiazda Betlejemska również zalicza się do roślin trujących. Oleander także zawiera trujący sok, a po połknięciu kawałka rośliny dochodzi do zatrucia, drgawek i problemów z sercem.

Udostępnij