kwiatowapokusa.pl

Blog dla miłośników kwiatów, ogrodu i pielęgnacji roślin.

DomOgród

Czy znasz kwiaty mięsożerne?

Czy znasz kwiaty mięsożerne?

Jest wiele egzotycznych roślin, które mogą zadziwiać swoim wyglądem. Występują nawet gatunki owadożerne. Niektóre z nich można bez problemu uprawiać w swoim domowym zaciszu. Oczywiście bazują one na dwutlenku węgla, ale mogą także pozyskiwać azot w procesie trawienia owadów. Ofiarami tego typu roślin są przede wszystkim muchy, komary i pająki. Zdarzają się też gatunki będące w stanie poradzić sobie z uśmiercenie większych żyjątek, czyli ślimaków lub niewielkich kręgowców. Każda roślina poluje w nieco inny sposób, w zależności od gatunku.

Rośliny przeciwko owadom

Rośliną owadożerną jest kapturnica, która ma duże kielichy będące pułapką dla ofiar. Są one wabione zarówno zabarwieniem kielichów, jak i nektarem produkowanym przez roślinę. Dzbaneczniki także potrafią upolować sobie jedzenie. Trzeba zapewnić kwiatem glebę kwaśną, dobrze przepuszczalną oraz dużo słońca i wilgoci. Dzbaneczniki najlepiej czują się w stałym miejscu, nie powinno się ich nawet przestawiać ani przesadzać. Są aktywne przez cały rok. Rośliny owadożerne najlepiej podlewać wodę deszczową. Świetnie sprawdza się ich uprawa w szklanych pojemnikach. Jeśli dojdzie do ich przesuszenia, to niestety mogą już tego nie przetrwać. Trudno będzie je potem odratować.

Jakie są kwiaty mięsożerne?

W doniczce można uprawiać w domowych warunkach rośliny owadożerne. Wiele z nich produkuje nektar w celu zwabienia swoich ofiar. Niestety po jego skosztowaniu owad zostaje odurzony i sparaliżowany. W ten sposób roślina pozyskuje swoje pożywienie. Po wpadnięciu do kielicha owad jest od razu trawiony. Jako że dochodzi do zamknięcia kielicha, to ofiara nie ma już możliwości wydostania się z niego. Warto też wiedzieć, że wiele kwiatów mięsożernych jest wyposażonych w kolce skierowane w dół, co całkowicie uniemożliwia ucieczkę. Ciekawą rośliną owadożerną będzie dla wielu osób tłustosz. Ma on mięsiste i szerokie liście. Są one pokryte lepką substancją, które przykleja się do owadów. Pomimo tego że roślina preferuje i wręcz wymaga wilgotnego powietrza, to jednak nie powinno się spryskiwać jej wodą. Kwiatów owadożernych nie trzeba niczym dokarmiać, poradzą sobie we własnym zakresie.

Rosiczka i muchołówka pielęgnacja i hodowla

Mogłoby się wydawać, że muchołówka kwiat nie ma niczego wspólnego z muchami, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Warto od razu zaznaczyć, że roślina ta nie reaguje na nieżywe insekty. Jeśli jednak znajdą się w niej żywe ofiary, to muszą liczyć się one z utratą życia. Muchołówka nie pogardzi również pająkiem, wystarczy że znajdzie się on w pułapce, aby został zakończony jego żywot. Roślina wymaga wilgotnego powietrza, dobrze oświetlonego stanowiska, podlewania miękką wodą. Istotny będzie to, aby jej nie nawozić. Zimą muchołówka znajdzie się w okresie spoczynku, więc nie można jej wtedy podlewać. Rosiczka to kolejny przykład kwiatu owadożernego, który może być uprawiany w domowych warunkach. Po zamknięciu liścia z owadem następuje trawienie ofiary. Jako że dostępnych jest wiele gatunków, to trzeba najpierw zapoznać się z wymaganiami danej rośliny.

Udostępnij